Львівський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення
ГоловнаМапа сайтуE-Mail

Новини

25.04.2019

Пам'ятаємо

                                                                             
                                                                                             Тетяна Пошивак

                                                       Львівський обласний спеціалізований                                                               центр радіаційного захисту населення

             26 квітня 1986 року 01:24. Цю годину і цю  зловісну дату запам'ятали у всьому світі.

            Аварія на Чорнобильській АЕС негативно позначилася на здоров'ї мільйонів  громадян України. Чи можна сьогодні стверджувати, що чорнобильський слід став історичним минулим і не впливатиме на наше майбутнє?

            Можемо говорити про значні втрати ресурсів держави.

            Практично все  населення України тією чи іншою мірою отримало внутрішнє опромінення щитоподібної залози радіоізотопами 131 І та 137 Сs.

            Після аварії на ЧАЕС радіоактивні елементи (йод, цезій, стронцій, плутоній) осіли в ґрунті. Йод розщепився за 3 місяці після аварії. А от для того щоб з ґрунту зник радіоактивний цезій (шляхом природного напіврозпаду  цього елемента) потрібно 300 років. У 1986  році він випав з радіоактивними дощами, рознісся вітром по всіх 25 областях України. Десь менше десь більше.

            Наслідки опромінення діляться на два основні класи: детерміновані ефекти, при яких наслідки завжди проявляються при певних умовах, наприклад, у людей котрі піддалися опроміненню від 08 до 6-8 Гр упродовж короткого терміну і  стохастичні ефекти, при  яких наслідки можуть проявлятися наприклад, при дозах більших за 3в.

            Головними стохастичними ефектами радіації являються злоякісні новоутворення, спадкові і генетичні вади.

            Станом на 1 січня 2019 року в Україні 1620395 осіб визнані потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи,  з них 193779 громадян мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Це люди, які ціною свого життя і здоров'я врятували людство від ядерної катастрофи планетарного масштабу. Десятки тисяч наших співвітчизників були змушені назавжди полишити рідні домівки на радіоактивно забруднених територіях.

            В Національному реєстрі України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у Львівській області знаходиться 13276 осіб (накопичувальна база даних). На обліку в КНП ЛОР "Львівському обласному спеціалізованому центрі радіаційного захисту населення знаходиться 6725 постраждалих: це ліквідатори, евакуйовані із зони відчуження і переселені із забруднених територій.

            Практично у 95% ліквідаторів і 88% евакуйованих   спостерігаються хронічні не пухлинні захворювання,через що вони потребують систематичної           лікувально-профілактичної та реабілітаційної допомоги. До того ж є ріст онкологічної патології. Притаманна поліморбідність (ураження 5-6 органів і систем  і атиповість перебігу захворювання).

           Окрема увага приділяється вивченню поширеності та захворюваності на рак щитоподібної залози. Аварія на ЧАЕС визнана світовим медичним суспільством однією з незаперечних причин його поширення. Нині остаточно доведено, що в Україні  є значне зростання на рак щитоподібної залози після Чорнобильської катастрофи серед осіб групи підвищеного ризику (0-18 років на час аварії), яке визнане як головний медичний наслідок аварії на ЧАЕС провідними науковими установами світу.

            Захист здоров'я і прав громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС залишається актуальним і сьогодні незважаючи на те, що минуло 33 роки від дня трагедії.

            Держава не віддала належне усім, які нехтуючи своїм здоров'ям рятували інших. Та життя продовжується, хоч із болем у серці.

            Ми не повинні стерти з пам'яті вічний біль Чорнобильської катастрофи велетенського масштабу.

           Дякуємо тим, хто заступив нас від біди.

            Низький їм уклін.
27.06.2019

Протипожежне навчання

26 червня 2019 року у КНП ЛОР "ЛОСЦРЗН" головним... →
16.05.2019

З Днем вишиванки!

Встає над світом щире сонце вранці І землю гріє променем... →