м. Львів,
вул. Морозна, 31 А
ПН - ПТ з 09.00 – 18.00
СБ, НД - вихідні

Минає 35 років з часу найбільшої в світі техногенної катастрофи

“Чорнобиль” – у кожного українця викликає сильні емоції.

26 квітня 1986 року 23:45 через недоліки в конструкції реактора сталась Чорнобильська катастрофа – техногенна екологічна, гуманітарна спричинена двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням 4 енергоблока в якому знаходилось до 200 тон урану.

Пожежники, які першими прибули на місце катастрофи не мали навіть захисних протигазів. У результаті радіоактивні речовини потрапили в дихальні шляхи ліквідаторів. Кількість людей, що брали участь у гасінні пожежі на ЧАЕС становила понад 240 тис. Одразу після аварії близько 8,5 млн. людей були опроміненні, забруднено близько 155 тис.кв.км. територій, з них 52 тис.кв.км сільськогосподарські землі. З 30 км зони відчуження було евакуйовано 115 тис. осіб. Всього відселено із забруднених територій – 350 тис. осіб. Свою малу батьківщину відселені покидали на завжди хоча на той час мали надію на повернення у свої домівки.

В період  1986-1988рр. медичні працівники Львівської області взяли активну участь у ліквідації аварії на ЧАЕС.  878 медичних працівників були скеровані на ліквідацію наслідків Чорнобильської аварії наказами медичних установ Львівщини. У Поліський, Бородянський, Іванківський райони Київської області та не вистачало кілометражу до 30 кілометрової  зони. На превеликий жаль статус ліквідаторів мають тільки  112 медичних працівників, з них 75 стали інвалідами. Держава не віддала належне усім медичним працівникам, які нехтуючи своїм здоров’ям рятували інших.

Не видача посвідчень була через те,  що невистачило 2-3 дні відрядження для отримання статусу ліквідатора, і таких медичних працівників в закладах охорони здоров’я Львівської області налічувалось на той час    776 осіб,  яким було видано посвідчення “серії Г”, що не надавало пільги медичним працівникам.

Оглядаючись назад можемо з певністю сказати що в той час лікарі пам’ятали лише одне: земля у нас свята, українці славна родина і коли постукала біда у двері без вагань стали на захист майбутнього своїх дітей. Людство  не повинно стерти з пам’яті вічний біль Чорнобильської трагедії велетенського масштабу.

 

На обліку  в області знаходиться 7074 постраждалих  осіб від наслідків аварії на ЧАЕС. На диспансерному обліку в центрі  станом на 01.01.2021р. знаходяться 6589  постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС.:

  По групах первинного обліку              
– ліквідатори      3704  (56,2%)
– евакуйовані із  30 км зони        582  (8,8%)
– переселені із забруднених територій      1064 (16,2%)
– діти      1239 (18,8%)

 

Для всіх постраждалих характерна коморбідність станів (ураження 5-6 і більше органів і систем) атиповий перебіг захворювання. На обліку є пацієнти з променевою хворобою. Всі постраждалі мають хронічний перебіг  захворювання.

 

На виконання Указу Президента” Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовки заходів до 35-х роковин  Чорнобильської катастрофи”, Розпорядження Кабінету міністрів України від 24.02.2021р. № 170-р “Про затвердження плану-заходів пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи”, Розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 02.02.2021р.№59/0/5-21 та від 08.04.2021р. № 274/0/5-21, “Про затвердження плану заходів пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи”.

З  1 березня проводяться диспансерні огляди  всіх інвалідів, учасників ліквідації, евакуйованих осіб із зони відчуження захворювання яких пов’язані з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.

Заплановано проведення “круглих столів” спільно з департаментом охорони здоров’я, департаментом соціального захисту, громадськими “Чорнобильським” організаціями. 

Продовжується спільно з Національним науковим центром радіаційної медицини АМН України робота з вивчення детермінованих і стохастичних ефектів особливо серед осіб що зазнали загального опромінення в дозах понад 250 мЗв та на щитоподібну залозу понад 2 ГР.

 

  Проблемні питання.

Недостатнє фінансування ( у 2020 році було дофінансування з обласного бюджету, яке в цьому році відсутнє).

Не врахована НСЗУ планова стоматологічна допомога, що порушує статті 17, 20, 22 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи “

 

Директорка Т. Пошивак

Контактна форма